Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna

Rasy chomików

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna -> Chomiki
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 19:53, 23 Gru 2005    Temat postu: Rasy chomików

Może umieszczę tutaj zdjęcia poszczególnych chomików:

1. Chomik dżungarski:
[link widoczny dla zalogowanych]


2. Chomik syryjski:
[link widoczny dla zalogowanych]

3. Chomik chiński:
[link widoczny dla zalogowanych]

4. Chomik roborowskiego:
[link widoczny dla zalogowanych]

5. Chomik campbella (mandżurski):
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
malewad
Gość






PostWysłany: Nie 12:52, 25 Gru 2005    Temat postu:

Przydałyby sie njeszcz eopisy posczególnych ras.
Powrót do góry
szczurzyczka
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Pią 16:04, 13 Sty 2006    Temat postu:

A ja mam syryjskiego z długą sierścią. To on [link widoczny dla zalogowanych].

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiktoria
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 19:06, 13 Sty 2006    Temat postu:

Pamiętam go Smile. Zajął III miejsce w konkursie fotograficznym na ------- ? Ja na niego głosowałam Smile.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natss
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Polski ;)

PostWysłany: Czw 23:20, 02 Lut 2006    Temat postu:

Chomik Campbella (Phodopus sungorus campbelli) zwany też czasami w Polsce mandżurkiem (patrz wyniki konkursu o chomiku mandżurskim), to wschodni kuzyn chomika dżungarskiego. Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futerka jest przystosowany do otoczenia. Również on ma czarną pręgę na grzbiecie, ale na jego futerku brak bocznych plam. W zimie odcień jego umaszczenia nie zmienia się. Chomiki Campbella często pojawiają się w odmianie albinotycznej, tj. białej z czerwonymi oczami, ale zdarzają się również osobniki żółte z czerwonymi oczami (argente). Jeżeli chodzi o oswajanie to tylko samce chomików Campbella łatwo się oswajają i dają traktować jak chomiki dżungarskie. Jednak zawsze pozostaje w nich skłonność do agresji i czupurności. Samice Campbella natomiast zawsze są konfliktowe i często gryzą swego opiekuna. Tak więc najlepiej jest ograniczyć kontakt z tymi chomikami do obserwowania ich biologii. Ponieważ trzyma się je w parach, można śledzić ich interesujące zachowania, wzajemne stosunki, życie rodzinne itd.




[link widoczny dla zalogowanych]

Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych ras chomików. Ma zaledwie 5 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, ma wiekszy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach Azji Srodkowej , gdzie jego piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwiają mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłonietych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak robią to jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnię. Chomik Roborowskieg ze względu na swój niespokojny temperament i kruchą budowę ciała nie nadaje się do głaskania ani do trzymania na rękach, można go jednak obserwować i od czasu do czasu leciutko go pogłaskać w jego klatce.
UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie (patrz historia o Kudłatym, Orzeszku i Pędzelku).
Długość ciaży w dniach: 19-22
Ilość młodych w miocie: 1 - 7
Srodowisko: pustynne obszary, żyje w małych grupach
Długość ciała: 4-5 cm
Waga: 20 - 25 g
Pożywienie: nasiona, owady
Wiek: max. 2 lata


[link widoczny dla zalogowanych]

Chomik europejski (łac. Cricetus cricetus) jest największym z 14 gatunków. Odżywia się głównie zbożem. Pokarm najpierw gromadzi w torbach policzkowych
a potem zanosi do nory. Na jesieni gromadzi ogromne zapasy, które konsumuje w przerwach między snem zimowym. Zaciekle broni swojej spiżarni. Chomiki są samotnikami. Przedstawiciele obu płci żyją w oddzielnych terytoriach. Jedynie w okresie rui zamieszkują razem.
Chomik europejski stał się symbolem zapobiegliwośći, gdyż w niektórych norach znaleziono aż do 60 kg. zboża. Obecnie z powodu uprzemysłowienia rolnictwa (kombajny zbierają zboże bardzo dokładnie, niewiele zostawiając na polach) nie jest w stanie zgromadzić potrzebnych mu do przetrwania zimy 4 kg. Chomiki jedzą też owady, ślimaki, dżdżownice, żaby i jaszczurki, którymi odżywiają się głównie w lecie.
Samiec potrafi osiagnać wielkość dużej swinki morskiej, samice są nieco mniejsze (przeciętna wielkość 25 cm). Umaszczenie na grzbiecie złocisto-brązowe, brzuch czarny.
W lecie głębokość nory sięga 60 cm, w zimie dochodzi do 2 m. Podziemne tunele mają do 10 m długości. Królestwo chomika składa się z sypialni, spiżarni oraz ślepych zaułków, które służą jako toalety. Naturalnym wrogiem chomika są ptaki drapieżne, lis i borsuk. W obliczu niebezpieczeństwa chomik ucieka do nory za pomoca jednego z wielu założonych w tym celu pionowych wejść.
Chomik europejski nigdy nie został udomowiony. Wręcz przeciwnie rolnicy widzieli w nim zawsze wroga i bezwzględnie prześladowali. Obecnie chomik europejski należy do gatunków zagrożonych wymarciem i został umieszczony na liście zwierząt chronionych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Chiński chomik pręgowany - dochodzi do 11 cm długości, jest więc mniejszy od chomika syryjskiego. Jednak cała sylwetka i sposób poruszania się są u obu kuzynów podobne. Cechą różniącą jet czarna długa pręga, biegnąca wzdłóż grzbietu. Gatunek ten zamieszkuje różne środowiska, wystrzega się jednak piaskowych pustyń, wysokich gór i wilgotnych podłoży. Chomik chiński posiada długi, nieowłosiony ogon, który wskazuje na jego pokrewieństwo z nornikiem. Chiński chomik pręgowany przystosowuje się łatwo do otoczenia i oswaja, a jego zaletą jest to, ze bywa aktywny w godzinach dziennych. Jednak ze względu na kruchość budowy i małe rozmiary może łatwo doznać obrażeń podczas nieostrożnego obchodzenia się z nim. Nadaje się więc bardziej dla osob, mających duże wyczucie w obchodzeniu się z małymi zwierzętami. Chomik ten potrafi się wspinać i bezpiecznie schodzić na dół z pewnej wysokości. Ryzyko, że spadnie ze stołu lub z dłoni opiekuna, jest mniejsze niż w przypadku innych chomików karłowatych. Chomiki dżungarskie, Roborowskiego i Campbella prowadzą na wolności typowo naziemny tryb zycia, nie mają więc wyczucia wysokości, tak jak chomik chiński.
Długość ciąży w dniach: 20-22
Przeciętna wielkość miotu: 4-7
Długość ciała: 10-12 cm
Waga: 38-46 g
Osiągalny wiek: max. 2-3 lata


Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych. Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem, pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.
Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 9 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.


Chomik syryjski (łac. Mesocricetus auratus) jest najbardziej znanym gatunkiem chomika. Jego historia jako zwierzęcia domowego i laboratoryjnego jest jedyna w swoim rodzaju. Pierwszy egzemplarz został złowiony w roku 1839 przez brytyjskiego zoologa George Waterhouse w pobliżu miasta Aleppo w Syrii i wystawiony na pokaz w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Została mu też nadana nazwa łacińska cricetus auratus, czyli chomik złocisty.
Prawie sto lat pózniej, w 1930 roku, profesor Aharoni z Jeruzalem zorganizował wyprawę na pustynię syryjską w celu złowienia następnych egzemplarzy. Przedsięwzięcie zostało uwieńczone sukcesem: złowiono samicę z 12 młodymi. Tylko trzy zdołały przeżyć transport do Instytutu Zoologicznego w Jerusalem. Rozmnożyły się tak szybko, że pod koniec 1930 znajdowało się tam już 300 chomików. Wtedy też nadano im ich obecną łacińską nazwę: mesocricetus auratus, czyli chomik złocisty średni (w odróżnieniu od większego chomika europejskiego i mniejszych chomików karłowatych). Ponieważ zwierzęta tak szybko się rozmnażają i są stosunkowo łatwe do utrzymania, używano je i używa się jako zwierzęta doświadczalne.
Dopiero w roku 1945 zaczęto je trzymać jako zwierzęta domowe. Wszystkie obecne chomiki syryjskie żyjące w niewoli wywodzą się od 3 chomików złowionych przez profesora Aharoni!
Długość ciała chomika syryjskiego wynosi około 15 cm, ciężar ciała 130 - 150 g, grzbiet jest złocisty lub brązowozłocisty, spód biały, zawsze jaśniejszy od grzbietu. W wyniku hodowli uzyskano odmiany odbiegające ubarwieniem od typowego chomika syryjskiego (np. szare lub beżowe) lub wielobarwne.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 7 - 8 razy w roku),
toteż płodność tego gatunku jest bardzo wysoka. Samica po 16-dniowej
ciąży wydaje na świat od 6 do 12 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik syryjski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
[/b]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiktoria
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 20:03, 03 Lut 2006    Temat postu:

Myślałam, że chomiki mandżurskie, to inna nazwa chomika dżungarskiego Smile. Przydałoby się także podać źródło tekstu Smile.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natss
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Polski ;)

PostWysłany: Wto 22:42, 14 Lut 2006    Temat postu:

Boże, nie pamiętam skąd wzięłam te informacje... (skleroza wkońcu nie boli). Jak wpadne na tą stronę to źródło wkleje (już widze jak mnie o plagiat posądzacie ;])

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wiktoria
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 350
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Śro 16:40, 15 Lut 2006    Temat postu:

Może z tej [link widoczny dla zalogowanych] ??

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
natss
Moderator
Moderator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Polski ;)

PostWysłany: Czw 16:38, 16 Lut 2006    Temat postu:

Niby podobna, ale nie kojarze...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Wto 21:01, 07 Mar 2006    Temat postu:

A,tak do obrazków,ten chomik syryjski jest taki sam jak mój...
Powrót do góry
Kasiaczek
Moderator
Moderator



Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 147
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 13:39, 02 Maj 2006    Temat postu:

Mój to jest chyba ten pierwszy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ole$ka
Moderator
Moderator



Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:46, 04 Cze 2006    Temat postu:

ja mam syryjskiego ...przepadam za nimi są duże...ale jak ktos chce mieć hodowlę to nie polecam bo to są samotniki najleszpe do hodowli to dżungarskie się nadają więc ...bo dżungarskie to są stadne...fajne są też albinosy chomice..bardzo ładne Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Animalia
Tuptuś
Tuptuś



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łężkowice

PostWysłany: Sob 11:34, 21 Lut 2009    Temat postu:

Ja mam chomiczka dżungarskiego...Wystarczy mi jedna mała szara kuleczka,czyli moja Faunusia...Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zosia
Tuptuś
Tuptuś



Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:52, 26 Lip 2009    Temat postu:

dla mnie najlepszy jest ten Syryjski
ma cos miłego - taki sympatyczny pyszczek
chyba najmniej przypomina szczura


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna -> Chomiki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin