Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna

o królikach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna -> Króliki / zajęczaki
Autor Wiadomość
Anita
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 300
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Wto 10:28, 18 Kwi 2006    Temat postu: o królikach

Początki

Przez pierwszych kilka dni pozwól królikowi zapoznać się z klatką i daj mu poczuć, że to jego dom. Postaraj się zwalczyć w sobie ochotę do wypuszczenia go, żeby sobie pobiegał. Królik powinien zostać wpuszczony do przygotowanej klatki, w której czeka na niego kuweta z wyściółką, siano, woda i ewentualnie miska z pokarmem, jakim był dotąd karmiony. Jeśli królik był karmiony niezdrową mieszanką, w ciągu pierwszego tygodnia stopniowo mieszaj dotychczasową karmę ze zdrowym granulatem, aby przywykł do zmiany.



Nauka czystości

Jeśli królik jest niemłody i został wcześniej nauczony czystości, to wypuszczanie można zacząc następnego dnia. Warunkiem wypuszczenia królika na pierwszy spacer jest jego załatwianie sie w klatce do kuwety (siusiu i wiekszość bobków). Aby zachęcić królika do załatwiania się w kuwecie należy wysypać ściółką tylko kuwetę lub róg klatki, pozostawijąc resztę podłogi czystą. Większość królików zrozumie tę sugestie, inne potrzebują zachęty w postaci przesypywania nieczystości pozostawionych poza kuwetą/ kącikiem toaletowym do nich. Zapach powinien zasugerować króliczkowi, gdzie się załatwiać.

Młode króliczki uczą się czystości wolniej niż dorosłe i trzeba mieć do nich trochę cierpliwości. Jeśli królik wybierze inny róg klatki do załatwiania swoich potrzeb - lepiej mu ulec, niż z nim walczyć. Należy przesunąć kuwetę w ten róg.

Dopiero, kiedy królik właściwie załatwia się w klatce, może być stopniowo wypuszczany na zewnatrz, najpierw na ograniczoną powierzchnię np. ogrodzoną, gdy się nauczy tutaj zachowywać czystość, obszar do biegania można powiększać. Jeśli nie można stopniowo zwiększać królikowi obszaru do biegania, należy postawić mu kilka dodatkowych kuwet poza klatką.


Oswajanie

Większość świeżych właścicieli królików chiałoby jak najszybciej móc przytulać się do swojego króliczka. Tutaj wszystko zależy od tego, jak strachliwy jest nowy domownik. Jeśli królik jest odważny i był przyzwyczajony do ludzi, to pozwoli głaskać się w klatce. Oczywiście należy dać mu przynajmniej dzień spokoju po przyniesieniu do do domu, odczekać z dotykaniem przynajmniej do następnego dnia, aby go dodatkowo nie wystraszyć. Jeśli królik okazuje strach, należy ograniczyć z nim kontakt przynajmniej, dopóki nie oswoi się z klatką. Nigdy nie należy dotykać królika, który tupie lub rzuca sie na człowieka. To oznacza, że królik jest w wielkim stresie i może sobie człowieka skojarzyć z tym stresem na dłużej.

Przez kilka początkowych dni lub tygodni nawet, należy stopniowo przyzwyczajać królka do siebie. Króliki nie cierpią głośnej muzyki czy telewizji (cichszą zniosą całkiem dobrze). W obecności królika dobrze jest dużo mówić, aby przyzwyczajać go do naszego głosu, ale nie należy krzyczeć, stukać ani wydawać innych gwałtowych odgłosów.

Kiedy już królik zostaje wypuszczany z klatki, początkowo należy go nadzorować. Najlepiej usiąść na podłodze (czytająć, oglądając telewizję) i obserwować zachowania królka. Króliki, które długo przebywały w klatce, początkowo zazwyczaj mają wielką ochotę do podskakiwania, biegania i innych ćwiczeń fizycznych. Większość królików na poczatku udaje się też na zwiedzanie swojego nowego terytorium. Obchodzą uważnie całe pomieszczenie, obwąchują wszystkie kąty, sprzęty, pocierają je brodą, zostawiając swój zapach, który, na szczęście, jest całkowicie niewyczuwalny dla człowieka.

Większość królików na tym etapie jest bardziej zainteresowana otoczeniem niż człowiekiem. To wspaniały okres, kiedy można obserwować naturę swojego nowego przyjaciela, czy jest odważny czy raczej nie, czy lubi gryĄć przedmioty (należy pilnować pilotów, książek, a kable lepiej zawszasu pochować w rurki ochronne). Z czasem królik zaczyna interesować się również człowiekiem (może to trwać od kilku godzin do kilku miesięcy), na początku obwąchiwać go, być może skakać po nim, z czasem kladzie się blisko swojego opiekuna. Powoli można próbować głaskac królka, ale jeśli ucieka, nie należy zmuszać go do tego. Większość królików potrzebuje czasu, żeby pozwolić sobie na takie zażyłości

Czasami zdarzają się wyjątkowo nieśmiałe króliki, które przez wiele tygodni pozostają nieufne wobec swoich właścicieli. Nie należy się tym zrażać. Ciekawość i potrzeba kontaktu zawsze w króliku bierze góre nad nieśmiałością, jeśli tylko właściciel ma dość cierpliwości i delikatności. W ekstremalnych wypadkach można królika zawijać w ręcznik (bardzo ostrożnie, najlepiej z pomocą drugiej osoby, aby wyrywający się królik nie połamał sobie kręgosłupa ani nie podrapał podnoszącej go osoby), brać na kolana lub na stół, głaskać po samym nosie przez 15 minut, po czym dać mu jakiś przysmak (gałązkę natki pietruszki, kawałeczek jabłka, a dla młodych króliczków - suszoną natkę) i wypuścić. Operację należy powtarzać do czasu, aż królik wyraĄnie przestanie sie bać kontaktu i zacznie kojarzyć głaskanie z przyjemnością. Króliki, które takie operacje stresują jeszcze bardziej, należy zostawić w spokoju. Niektóre króliki, które od małego były przyzwyczajane do dotykania i podnoszenia przez człowieka mają łatwiejszy start. Prawidłowo należy królika podnosić jedną ręką przytrzymując przednie łapki od strony klatki piersiowej, drugą podtrzymywać go od dołu, utrzymując kręgosłup w bezpiecznej pozycji.

Pamiętaj spędzać jak najwięcej czasu na podłodze, by królik mógł Cie dobrze poznać. Nie rób nic na siłe. Nigdy nie łap królika w sposób, który go wystraszy, nie biegaj za nim, bo zostaniesz "wilkiem", a nie przyjacielem. Do klatki zachęcaj jedzeniem raczej lub poczekaj, aż królik sam tam pójdzie, dopiero wtedy go zamykaj. Poproś kogoś, żeby pomógł Ci zagonić królika powoli do klatki (można używać koca, by odcinać drogę). Rób to tak, by klatka kojarzyła się ze schronieniem, nagrodą, a nie karą.

żywienie

Karm królika rozsądnie. Karma nie powinna stać w miseczce cały czas, ale królik powinien się najadać w czasie pór karmienia, bardzo jest to ważne w przypadku młodych królików. Starszego królika karm tak, by nie chudł ani nie tył. Królik zawsze musi mieć świeżą wodę w miseczce i siano w karmiku (może być podawane na podłodze kaltki), podawane wielokrotnie w ciągu dnia.


Sprzątanie

Nie niepokój królika, kiedy jest w klatce, a zwłaszcza, kiedy korzysta z kuwety. Sprzątaj codziennie (niektórzy sprzataja rzadziej, jednak codzienne sprzątanie zapobiega brzydkim zapachom), kiedy królik jest poza klatką. Królik może przyjść do Ciebie zobaczyć, co robisz, ale większość królików nie ma nic przeciwko sprzątaniu im.

Jeśli poświęcisz swojemu królikwi dużo czasu, na pewno stopniowo oswoi się z Toba i jego przywiązanie wzrośnie. Nie należy się zrażać początkowym okresem, kiedy królik wydaje sie niezainteresowany. On po prostu sprawdza, czy może Ci zaufać. Pamiętaj, że króliki są indywidualistami i Twój królik może inaczej okazywać zainteresowanie Toba, niż królik znajomych. Są króliki, które lubią być głaskane w klatce i takie, które poza, a nawet takie, które pozwalają się dotykać tylko leżąc w określonym miejscu w pokoju. Obserwuj królika. Poznawaj jego zwyczaje, naucz się rozróZniać, co mu sprawia przyjemność (wykorzystaj to) i czego nie cierpi. Respektuj jego charakter.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Safira98
Tuptuś
Tuptuś



Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 12:40, 28 Lip 2008    Temat postu:

Poleciłam koleżance , która ostała kócika .
Jej królik jest naprawdę " wychowany "


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
zuzola1
Tuptuś
Tuptuś



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: GoGostyń

PostWysłany: Wto 16:55, 03 Mar 2009    Temat postu:

Dzięki,że to piszesz.Potrzebuję takich porad,bo dostanę królika.Chcę,żeby było mu u mnie dobrze,a ty mi w tym pomogłaś.Jeszcze raz dzięki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zosia
Tuptuś
Tuptuś



Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 21:51, 02 Lip 2009    Temat postu:

przerabiałam królika
trudna sprawa w domu - ma swoje przyzwyczajenia
przeważnie złe
trudno cokolwiek od niego wymagać - często lubi się chować - podobnie jak chomiki
ale jest też przyjemność - fajne miękkie futro do głaskania
napewno nie przyjdzie jak go zawołasz
przeravbiałam ten problem
nie do przeskoczenia


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
oleńka
Tuptuś
Tuptuś



Dołączył: 24 Lut 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:07, 24 Lut 2015    Temat postu:

Świetne porady, wielkie dzięki! Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna -> Króliki / zajęczaki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin