Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna

Cos o szynszylach

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna -> Szynszyle
Autor Wiadomość
Łukasz
Gość






PostWysłany: Pią 18:02, 16 Gru 2005    Temat postu: Cos o szynszylach

Pochodzenie i ogólna charakterystyka szynszyli.



Pochodzenie
Szynszyla jest niewielkim, roślinożernym gryzoniem i wg G.C. Simpsona należy do rzędu gryzoni, nadrodziny jeżożwierzokształtnych, rodziny szynszylowatych. Rodzaj szynszyli obejmuje dwa gatunki. Pierwszy z nich to Chinchilla laniger, czyli dobrze znana nam nasza własna szynszyla zwana też szynszylą nizinną, małą lub długoogoniastą (bo czyż jej ogon nie jest piękny?). Drugim gatunkiem jest nie spotykana w hodowlach Chinchilla brevicaudata, czyli szynszyla górska, krótkoogoniasta, żyjąca w wyższych partiach gór (powyżej 3500 m n.p.m.). Naturalnym siedliskiem szynszyli są górzyste i pustynne tereny Andów, u zbiegu granic Chile, Boliwii i Peru.
Nasza własna (dobrze nam znana) szynszyla mała zamieszkuje w naturze chilijskie wyżyny - w pasie pomiędzy 300 a 1500 m n.p.m. W stanie dzikim żyje w wąskich szczelinach skalnych lub norkach wyściełanych przez nią włóknem z miejscowej rośliny puya. Młode rodzą się całkowicie owłosione i z otwartymi oczami. Z gniazda wychodzą w naturze dopiero w wieku ok. 1 miesiąca, zaś pokarmem stałym zaczynają się interesować już po tygodniu (choć w warunkach domowych zaczynają pogryzać gałązki już nawet drugiego dnia po porodzie). W naturze szynszyle żywią się trawami, nasionami i gałązkami krzewów, popijając to poranną rosą.
Rabunkowa polityka polowań na szynszyle, która miała miejsce na początku naszego wieku doprowadziła do sytuacji tak tragicznej, że zwierzęta te uznano za całkowicie wytępione. Odkrycie jednak w 1975 roku niewielkiej ich populacji w rejonie Illapel w Chile, czyli terenach ich dawniejszego występowania zaowocowało nadzieją na przetrwanie gatunku. Co prawda szacuje się, że obecnie w hodowlach utrzymuje się ich więcej, niż żyło kiedykolwiek na wolności, ale na uratowanie dzikiej populacji pomimo utworzenia Narodowego Rezerwatu Szynszyli może być już za późno.
Szynszyla mała znajduje się w tej chwili na liście gatunków skrajnie zagrożonych wyginięciem.


Cechy charakterystyczne szynszyli

Długość życia szynszyli:12 do 20 lat
Masa ciała: 400-700 g
Wymiary: długość ciała: 200 - 400 mm
Czas trwania ciąży: 111 dni
Ilość miotów w roku: do 3, najczęściej 1 lub 2
Ilość szynszylątek w miocie: od 1 do 4, najczęściej 2
Temperament: żywiołowa, energiczna, żywo reagująca na bodźce otoczenia, towarzyska, ale niezależna
Umaszczenie: odmiana standard - niebieskoszara na grzbiecie, na brzuchu przechodząca w czystą biel
Kolorystyka (inne odmiany barwne): czarna aksamitna, biała, beżowa, szafirowa, fioletowa, węglowa i inne (obecnie istnieje 14 odmian mutacyjnych i 12 mieszańców międzyodmianowych)

Szynszyla swoim wyglądem przypomina szarą wiewiórkę lub małego królika o przerośniętych uszach i z ogonem. Ma krępą, zwartą budowę ciała, kształtną, proporcjonalną głowę osadzoną na tułowiu na prawie niewidocznej szyi. Głowę wieńczą duże, zaokrąglone uszy. Długi, lekko podwinięty ku górze ogon pokryty jest długim ościstym włosem. Tylne, silne łapy zakończone są czterema palcami, z których trzy zwrócone są do przodu, zaś czwarty - krótszy - do tyłu. Przednie chwytne łapki mają cztery palce funkcyjne i rzadko używany palec piąty.
Ich okrywa włosowa jest fantastycznie miękka i puszysta. Z jednego pęczka włosów wyrasta od 40 do 60 delikatnych jak pajęczyna włosów. Na jeden milimetr kwadratowy przypada 4-5 takich pęczków, co sprawia, że szynszyle mają najgęstszą ze wszystkich zwierząt futerkowych okrywę.

W obrębie gatunku Chinchilla laginer wyodrębniły się (prawdopodobnie pod wpływem warunków środowiskowych) trzy podstawowe typy: La Plata, Costina i Raton. Różnią się one pomiędzy soba proporcjami ciała, gabarytami, masą i cechami futerka. Być może właśnie dlatego pomimo prowadzonej od wielu pokoleń selekcji hodowlanej spotkać można szynszyle o odmiennych cechach osobniczych.

Szynszyle należą do zwierząt bardzo czystych i jeżeli tylko utrzymywane są we właściwych warunkach higienicznych - zupełnie nie wydzielają zapachu.
Powrót do góry
Marlena
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 791
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z Bydgoszczy

PostWysłany: Pią 19:10, 16 Gru 2005    Temat postu:

Bardzo dziękuję za zamieszczenie informacji Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia2@
Moderator
Moderator



Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Świdnica

PostWysłany: Sob 23:07, 24 Gru 2005    Temat postu:

z paroma detalami sie nie zgadzam ale moze byc. Tak jak ktos by chcial wiedziec.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
malewad
Gość






PostWysłany: Nie 12:30, 25 Gru 2005    Temat postu:

Świetnme vademecum, przydatne i co ważne zwięzłe.
Powrót do góry
Marlena
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 791
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z Bydgoszczy

PostWysłany: Śro 12:17, 25 Sty 2006    Temat postu:

Ale tych informacji . OHOHO!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia2@
Moderator
Moderator



Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Świdnica

PostWysłany: Czw 14:52, 04 Maj 2006    Temat postu:

Czy ja mogę trochę to uaktualnić i dodać parę ważnych informacjii? A więc tak:
Rodzina szynszylowatych obejmuje:

- szynszylę królewską [ Chinchilla real] - obecnie uważana za gatunek zupełnie wyniszczony i nie występuje w hodowli

- szynszylę dużą lub górską [ Chinchilla brevicaudata] - z krótkim ogonem , hodowana w Ameryce Południowej

- szynszylę małą lub nizinną [ Chinchilla veligera] - z długim ogonem , która jest hodowana jako zwierzę domowe
Budowa:

Długość ciała: 20-37 cm. Samiczki z reguły są większe.

Ogon: długość 7-17 cm, pokryty jest bujnym,krzaczastym włosiem (wyglądem przypomina ogon wiewiórki). Jest podwinięty do góry i często bywa łamany. Może osiągnąc 1/3 długości ciała.

Uszy: duże, prawie nie owłosione i okrągłe. Szyle mają brdzo dobry słuch. Potrafią wychwycić nawet najsłabszy dźwięk i szybko zlokalizować jego źródło. Sygnalizjuą również stan emocjinalny: gdy szyla jest czymś zaciekawiona lub przestraszona uszy sterczą wysoko nad głową, natomiast podczas snu i gdy jest spokojna kładzie je po sobie. Udowodnono, iż szynszyle umieją rozróżniać mowę artykułowaną - pojedyncze sylaby i słowa.

Oczy:duże, kolor zależy od barwy:standart na czarne, beż na czerwone, biały róż ma czerwone, czarny aksamit czarne i biały Wilsona czarne). Lekko wypukłe. Mają świetny wrok, widzą nawet w ciemnościach.

Nosek: Na czubku pyszczka znajduje się nieduży nos , którystale węszy. Według niektórych publikacji obwąchiwanie się członków grupyjest prawdopodobnie formą pozdrawiania się. Po obu stronach nosaumieszczone są długie wąsy zwane wibrysami - włosy czuciowe , których długość może dochodzić do 12 cm.

Zęby: dorosła szynszyla ma ich 20 -4 siekacze i 16 zębów policzkowych. Nowonarodzony szynszyl ma 4 siekacze i 8 zębów policzkowych. Zęby szynszylirosną całe życie dlatego muszą być regularnie ścierane aby nie uległyprzerostowi.

Łapki: Przednie łapki szynszyli są znacznie mniejsze od tylnych i mają 5 palców,przy czym tylko cztery z nich są chwytne, piąty natomiast nie jestprawie wcale używany. Dzięki palcom zwierzątko może z łatwościąprzytrzymywać pokarm i wkładać go do pyszczka. Przednie łapki odgrywająrównież dużą rolę podczas czynności pielęgnacyjnych. Kilka razydziennie szynszyla bardzo dokładnie przeczesuje łapkami swoje futerko(przede wszystkim w okolicy pyszczka i brzucha), oraz czyści długiewąsy. Kończyny miedniczne (tylnie) mają cztery palce, sąznacznie dłuższe i masywniejsze niż piersiowe (przednie). Umożliwiają oneszynszylom błyskawiczną ucieczkę oraz silne odbicie się od podłoża.Ruchy szynszyli przypominają trochę kicanie królika. Zwierzęta tepotrafią jednak skakać na wysokość metra, a także przeskakiwaćodległości znacznie przekraczające długość ich ciała.

Umaszczenie: Futrko jest niezwykle gęstae - na 1 cm2 może znajdować się nawet25 000 włosów. Pomimo to nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji,a włosy zdrowego zwierzątka nigdy się nie kołtunią i nie spilśniają.Futerko szynszyli składa się przeważnie z włosów puchowych, któretworzą doskonałą warstwę izolacyjną, chroniącą zarówno przed zimnem,jak i przed przegrzaniem. Włosy szynszyli rozmieszczone są grupowo.Pojedyncza kępka włosów składa się z 1-5 pęczków włosów puchowych. Występują różne kolory futerka szynszyli. Między innymi:
-Czarna Aksamitna
-Beżowa dominująca
-Biała dominująca (Biała Wilsona)
-Mahoniowa (Ebony)
Odmiany mutacyjne recesywne :
-Węglowa
-Biała albinostyczna
-Mglista
-Beżowa polska
-Beżowa recesywna
-Szafirowa
-Filetowa
-Srokata
-Brązowa aksamitna
-Jasna pastelowa
-Velveco
-Szafir węglowy
-Niebieska aksamitna
-Biało-różowa
-Biało-czarna
/ciekawostki-szynszylowe.blog.onet.pl/
Szczekanie: Te małe, sprytne gryzonie są bardzo "gadatliwe". Wkontaktach międzyosobniczych posługują się bogatą wokalizacją, złożonąz wielu dźwięków o różnej modulacji. Potrafią porozumiewać się zapomocą cichutkich nawoływań i ledwo słyszalnych mruknięć.
Waga dorosłego osobnika: 400-1000 g. Głowa jest usadzona na niewidocznej szyi.

Długość życia: 10, 15, 20 lat, różnie zależy to od szynszyli i opieki nad nią.

Tryb życia: nocny

Temperatura: Optymalna temperatura dla szynszyli to 16-18°C.

Osiągnięcie dojrzałości płciowej: ok. 4-6miesiąc życia, jednak z rozmnażaniem warto
zaczekać do ok. 9 miesiąca.

Ciąża: ok. 111 dni a czasem i 120.

Wielkość miotu: 1-6 sztuk, średnio 2 maluszki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marlena
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 791
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z Bydgoszczy

PostWysłany: Pią 19:00, 05 Maj 2006    Temat postu:

ło ło ile tego .
A źródło ??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anita
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 300
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pią 20:16, 05 Maj 2006    Temat postu:

Ile tych informacji SmileVery Happy Razz
SUPER !!! Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aniek
Oswaja się z otoczeniem
Oswaja się z otoczeniem



Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 121
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Śro 17:38, 18 Kwi 2007    Temat postu:

Rzeczywiście dużo tych informacji, ale - bez obrazy - nie chcialo mi się tego czytać Embarassed Właściwie ostatnio przepisywałam całą książkę o szynszylach więc wszystko umiem na pamięć Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Świetne forum o zwierzakach Strona Główna -> Szynszyle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin